Головна  →  Соціальний захист  →  6 березня 2015

Інформація про пільговий проїзд соціально незахищених верств населення

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76 -VII внесено зміни до деяких законодавчих актів України:

1. У Законі України «Про статус І соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пункт 3 частини 1 статті 30 виключено.

  1. У Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пункти 7 частини І статей 14 та 15 та пункт 16 частини 1 статті 16 виключено.
  2. У Законі України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» пункт 12 статті 7 та пункт 16 статті 9 виключено.
  3. У Законі України «Про жертви нацистських переслідувань» пункти 7 частини і статей 6і, б2, б3, б4 виключено.
  4. У Законі України «Про соціальний захист дітей війни» абзац 6 статті 5 виключено.
  5. У статті 50 Закону України «Про Прокуратуру» частину чотирнадцяту викладено у такій редакції: «За пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами, крім пільг, які встановлені абзацом першим частини третьої статті 49 цього Закону. Пенсіонери і члени їхніх сімей, що проживають разом із ними, мають також право на медичне обслуговування в тих медичних закладах, в яких вони перебували на обліку до виходу на пенсію працівника прокуратури.

Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12,2014 №76-VIII встановлено, що норми цього Закону в частині вилучення пільгового проїзду окремих категорій громадян набувають чинності з 1 червня 2015 року, крім норм щодо забезпечення пільговим проїздом інвалідів ї та II групи, дітей-інвалідів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів із малозабезпечених сімей та осіб, які їх супроводжують і які супроводжують інваліда І групи, учасників бойових дій.

Тобто, з 1 червня КП «Київський метрополітен» не буде забезпечувати безоплатний проїзд на підставі відповідних посвідчень дітей, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи; дітей, яким встановлено інвалідність, пов'язану з Чорнобильською катастрофою; осіб, які супроводжують хвору дитину до місця лікування (реабілітації), оздоровлення та назад (за направленням медичних закладів), з правом позачергового придбання квитків; учасників війни та осіб, які належать до учасників війни; осіб, на яких поширюється чинність Закону України від 22.10.1993 № 3551 -XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; ветеранів праці України; осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; жертв нацистських переслідувань; дітей війни; пенсіонерів з числа прокурорів та слідчих прокуратури.

Але звертаємо увагу на те, що пунктом 5 та 6 рішення Київської міської ради від 17.02.2011 № 19/5406 «Про затвердження міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2011-2015 роки» (із змінами, внесеними рішеннями Київради від 04.09.2014 № 46/46 та від 09.10.2014 № 275/275) надано окремим категоріям населення міста Києва, які не мають права відповідно до чинного законодавства на пільговий проїзд у метрополітені, таким як: пенсіонерам; інвалідам; непрацюючим: особам, які здійснюють догляд за дітьми-інвалідами; особам, які не мають права на пенсію; батькам багатодітної сім'ї; непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або за престарілим, який досяг 80-річного віку; та працівникам соціальної сфери, таким як: соціальним працівникам, соціальним робітникам, фахівцям із соціальної роботи, державним соціальним інспекторам, патронажним сестрам міського Товариства Червоного Хреста, перекладачам жестової мови Київської організації УТОГ на підставі «Картки киянина» з 09.11.2014.

Тобто, категорії громадян, яким право безоплатного проїзду в метрополітені надано зазначеним вище рішенням Київради, і надалі будуть користуватися пільгами в метрополітені на підставі «Картки киянина».

Стосовно офіційного оприлюднення на офіційному інтернет-порталі КМДА та у ЗМІ інформації щодо дії Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28,12.2014 №76-VIII звертаємо Вашу увагу, що відповідно до пункту 1 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року N 503/97 закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Офіційними друкованими виданнями є «Офіційний вісник України» та газета «Урядовий кур'єр».

Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII опубліковано в газеті «Голос України», 2014, 12, 31,12.2014 N 254, спецвипуск; в «Офіційному віснику України», 2015, N 3 (16.01.2015), ст. 51; в газеті «Урядовий кур'єр», 2015, 02, 11.02,2015 N 25; в журналі «Відомості Верховної Ради України», 2015, N 6 (06.02.2015), ст. 40.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинйість, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон) внесено зміни до законів України щодо вилучення права для окремих категорій громадян на пільговий проїзд.

Відповідно до Прикінцевих положень зазначеного закону, норми щодо вилучення пільгового проїзду набувають чинності з 1 червня 2015 року за виключенням таких категорій: учасники бойових дій; інваліди І та II групи; діти-інваліди; особи, які супроводжують інваліда І групи або дитину-інваліда.

Право пільгового проїзду залишається без змін і для таких категорій громадян: інваліди війни, реабілітовані особи, ветерани військової служби, органі із внутрішніх справ, державної пожежної охорони, державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; інваліди військової служби; батьки військовослужбовця, який загинув (помер) або пропав безвісти під час проходження військової служби; особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та II категорії - ліквідатори; діти-інваліди Чорнобильської катастрофи; діте з багатодітної сім'ї.

Пільгові категорії громадян, яким з 01.06.2015 вилучено право пільгового проїзду згідно Закону:

  • учасники війни; особи, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - члени сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни; особи з особливими заслугами перед Батьківщиною та батьки померлої особи з особливими заслугами (право безоплатного проїзду надано відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту");
  • ветерани праці; особа з особливими трудовими заслугами; батьки померлої особи з особливими трудовими заслугами (право безоплатного проїзду надано відповідно до Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні"),
  • жертви нацистських переслідувань (право безоплатного проїзду надано відповідно до Закону України "Про жертви нацистських переслідувань");
  • діти війни (право безоплатного проїзду надано відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни").

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 року № 354 "Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування" передбачено безоплатний проїзд для пенсіонерів за віком на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах на підставі пенсійного посвідчення.

Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з метою підвищення соціального захисту малозабезпечених верств населення міста Києва, Київською міською радою рішенням від 17.02.2011 № 19/5406 затверджено програму "Турбрта. Назустріч киянам" на 2011-2015 роки" (із змінами та доповненнями) (далі - Рішення).

Згідно пункту 5 Рішення, окремим категоріям населення міста Києва, які не мають права відповідно до чинного законодавства на пільговий проїзд у метрополітені, таким як: пенсіонери, інваліди, непрацюючі особи, які здійснюють догляд за дітьми-інвалідами, особи, які не мають права на пенсію, батьки багатодітної сім'ї надано право безоплатного проїзду в метрополітені на підставі "Картки киянина" з 09.11.2014, а до 09.11.2014 на підставі відповідних посвідчень.

Згідно пункту 6 Рішення, право безоплатного проїзду в міському комунальному пасажирському транспорті загального користування (окрім таксі та транспортних засобів, що працюють в режимі маршрутного таксі) надано непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, та працівникам соціальної сфери, таким як: соціальним працівникам, соціальним робітникам, фахівцям із соціальної роботи, державним соціальним інспекторам, патронажним сестрам міського Товариства Червоного Хреста, перекладачам жестової мови Київської організації УТОГ на підставі "Картки киянина".

Перейти до спискуВерсiя для друку